Kluza zainauguruje sezon jubileuszowym startem

Po upływie, blisko 11 miesięcy, w końcu wracają Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski, a przed 23. edycją Grand Prix Sopot – Gdynia wyjątkowo ważne zadanie. To właśnie w Trójmieście, na jednej z najbardziej charakterystycznych tras polskiego cyklu, rozpoczną się zmagania sezonu, który na długie lata zapisze się w historii sportu samochodowego.

Według najnowszych ustaleń, kalendarz będzie się składał z czterech wyścigowych weekendów, z czego pierwszy zaplanowano w dniach 14-16 sierpnia 2020, czyli już od najbliższego piątku. Dla Waldemara Kluzy będzie to nie tylko długo wyczekiwany, ale i jubileuszowy start, ponieważ zawodnik z Wieliczki, przygotowuje się do swojego dziesiątego Grand Prix. Podwójny triumfator 20. edycji wyścigu, podobnie jak w 2017 roku, również i teraz pozostaje wierny marce Skoda. Za obsługę Fabii niezmiennie odpowiedzialna będzie czeska stajnia Profiko. Nie zmienią się także barwy i skład partnerów zespołu.

Wśród 53 zgłoszeń, jakie napłynęły do organizatora, zawodnicy będą klasyfikowani w Grupach określanych według współczynnika Performance Factor, obliczanego indywidualnie dla każdego samochodu. Waldemar Kluza, w najmocniejszej, Grupie 1, powalczy między innymi z Szymonem Łukaszczykiem oraz Dubaiem.

Nowy sezon przyniósł wiele zmian, nie tylko tych od dawna zapowiadanych, ale także takich wymuszonych sytuacją epidemiologiczną. Nie zmienna pozostaje to, co najważniejsze – zasada walki o zwycięstwo na dwóch sumowanych podjazdach wyścigowych oraz ogromna dawka sportowych wrażeń i emocji.

Waldemar Kluza: Myślę, że nikt z nas, zanim jeszcze nie rozpoczął się rok 2020, nawet nie brał pod uwagę, że kiedyś dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy rozpoczynać sezon w połowie sierpnia, od rund w Sopocie. Tym większe uznanie należy się organizatorom, że zawody udało się przygotować.  

Od kilku tygodni, razem z moim synem Alanem, już jako licencjonowanym zawodnikiem, mocno zaangażowaliśmy się w starty w polskim kartingu, więc jak widać sport cały czas musi być obecny w naszym życiu. To jednak nie zastąpi wrażeń z jazdy i rywalizacji za kierownicą, więc czas najwyższy przysłowiowo „rozprostować kości”. Na trasie w Sopocie wrażeń i adrenaliny na pewno nam nie zabraknie.  

Dziewięć dotychczasowych edycji przyniosło nam wiele pozytywnych wspomnień i wyników. W tym roku postaramy się dopisać kolejny, ale plan to przede wszystkim cieszyć się jazdą. Dobrze jest wrócić za kierownicę Skody. Wspólnie z ROWE Motor Oil, Stalco, Jania Construction, GT-Bergmann, AutoCzesciValdi.pl, Primo, UMA Fotografia oraz Buchti.pl Promotion serdecznie zapraszam do śledzenia nadmorskiej inauguracji GSMP!